Neringa FM

Naujienos

Marika Hackman apšildys alt-j

Paaiškėjo, kas apšildys britų žvaigždžių ∆ alt-J ∆ koncertą Vilniuje

„Mercury“ prizo laimėtojai alt-J laukiami visame pasaulyje. Nuo Jungtinių Valstijų iki Naujosios Zelandijos, nuo festivalio „Glastonbury“ Anglijoje iki „Positivus“ Latvijoje. O kitų metų vasarį jų keista folktronika, folkmuzikos ir elektronikos hibridas, skambės ir Vilniuje.

Kas galėjo pranašauti, kad tylią eksperimentinę popmuziką grojantys vaikinai iš Lydso užkariaus ne tik didžiausius muzikos festivalius, bet ir arenas? Kai debiutinis albumas „An Awesome Wave“ buvo įvertintas „Mercury“ apdovanojimu, jiems teko staigiai įveikti visas didelės scenos baimes. Po „Grammy“ nominuoto antrojo albumo „This Is All Yours“ jų koncertų trajektorija jau tiesėsi po visą pasaulį. O į grupės biografija buvo įrašyta pilnutėlė Niujorko „Madison Square Garden“ arena. Po šio epinio koncerto „The New York Times“ rašė: „Grupė leidžia klausytojams pasirinkti, kiek jų intelektualios muzikos jie nori iššifruoti ir kiek tiesiog mėgautis.“ Tokia strategija lyginama su „Radiohead“ pasirodymais. Šiemet ji buvo išbandyta ir svarbiausioje Londono arenoje „O2“, kur „alt-J“ pasirodymą stebėjo net 20 tūkstančių žmonių.

Šiuo metu „alt-J“ intensyviai koncertuoja visame pasaulyje ir pristato vasarą išleistą albumą „Relaxer“. Išmaišę Kanadą ir JAV, dabar jie lankosi Japonijoje, Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje. Kitų metų pradžioje ši analogų pasaulyje neturinti grupė turą pratęs Europoje ir jau vasario 6 dieną lips į „Compensos“ sceną Vilniuje.

Marika Hackman – Boyfriend

Visada įdomu, kokius atlikėjus žvaigždės pasirenka keliauti kartu, į kokius kūrėjus siūlo atkreipti dėmesį. Šiame koncertų ture grupę „alt-J“ jau „apšildė“ švedų popžvaigždė Tove Lo, britė Bishop Briggs, kurios daina „River“ pernai triuškino visus topus, ir elektroninės muzikos kūrėjas SOHN. Lietuviams SOHN jau gerai pažįstamas – prieš keletą metų Vilniuje jis pristatė savo debiutinį albumą.

2018-ųjų ture po Europą prie „alt-J“ prisijungs jauna, bet kritikų jau įvertinta britų muzikantė Marika Hackman. Muzikos industrija ją lygina su tokiomis menininkėmis kaip PJ Harvey, Liz Phair ir Laura Marling. Vien šią žiemą jos laukia net 20 pasirodymų su „alt-J“, vienas jų – Vilniuje. Dar svarbiau, kad pati Marika yra įkvėpta „alt-J“ kūrybos. Tad jai šis turas bus dvigubai svarbus.

Kylanti britų muzikos kūrėja užaugo animatorių šeimoje Anglijoje (beje, jos tėtis – suomis). Pati išmokusi groti gitara, kurti pradėjo būdama vos trylikos. O po poros metų jau koncertavo nedideliame Londono klube, kuriame teisės būti neturėjo nei ji pati, nei jos nepilnamečiai draugai.

Marika Hackman – Time’s Been Reckless

Gavusi stipendiją, Marika mokėsi bohemiškoje Bedales mokykloje, kur kelią į šlovę pradėjo gausybė įžymybių, tarp jų – aktoriai Danielis Day-Lewisas ir Minnie Driver, dainininkė Lily Allen ir daugybė kitų šviesuolių. Kūrybingą mokyklos atmosferą ji patvirtino subūrusi grupę su būsimąja aktore ir modeliu Cara Delevingne.

Dabar Marikai 25-eri ir šiemet jos pasiekimų sąrašą papildė jau antras albumas „I‘m Not Your Man“. Vos pasirodžius pirmiesiems įrašams, muzikos kritikai jai negailėjo susižavėjimo šūksnių. Marika atkreipė „Grammy“ ir „Mercury“ nominuotos britų folkmuzikos kūrėjos Lauros Marling dėmesį. Pati Marika šią britų muzikos diva vadina savo mentore.

Marika turėtų būti dėkinga ir muzikos prodiuseriui Charlie Andrew, kurio klientų sąraše gausybė originalių kūrėjų, tarp kurių ryškiausi yra būtent „alt-J“. Šis garsus muzikos prodiuseris atrado šią grupę, kai dar niekas jų nebuvo girdėjęs, ir yra iš dalies atsakingas už visų trijų „alt-J“ albumų sėkmę.

Tad ką jis išgirdo jaunosios Marikos Hackman kūryboje? Turbūt pirmiausia – drąsią ir atvirą asmenybę. „Man dar net neišleidus nei vienos dainos, daug kas mane vaizdavo kaip menišką mergaičiukę, su besiplaikstančia balta suknele bėgančią per rasotą žolę, – prisimena Marika. – Aš tokia būti jokiu būdu nenorėjau. Norėjau būti keista.“

Jau pirmajame albume „We Slept at Last“ (2015) Marika išsiskyrė iš daugybės melancholiškų merginų su gitaromis. Kritikai džiaugėsi jos tekstų siurrealizmu ir muzikos tamsumu. Tačiau autorei to nepakako: „Norėjau sukurti albumą, kuris išstumtų mane iš komforto zonos, priverstų ieškoti naujų sprendimų ir gąsdintų, bet galiausiai aš jį įveikčiau ir juo didžiuočiausi“, – sako Marika.

Šiemet pasirodęs antrasis jos darbas „I‘m Not Your Man“ – kaip tik toks. Ne veltui tinklalapis „The Line of Best Fit“ jį paskelbė geriausiu mėnesio albumu. Folko melodijas sugriežtino grunge‘o gitaros ir atviri žodžiai. Singlas „Boyfriend“ pasakoja, kaip mergina nuvilioja merginą iš abejingo vaikino panosės. Portalas „Pitchfork“ ją pavadino viena aštriausių šių metų dainų. Marika atvirauja, kad seksualinė tema šioje dainoje – ne žaidimas, o jos gilūs asmeniniai išgyvenimai.

Albumo skambesį praturtino merginų ketvertas „The Big Moon“. O albumą išleido legendinė įrašų leidykla „Sub Pop“, 9 dešimtmetyje pasauliui pristačiusi būsimas grunge žvaigždes – „Nirvana“ ir „Soundgarden“, kiek vėliau – „Foals“, Father John Misty ir daugybę kitų.

Tad belaukiant „alt-J“ koncerto, verta ne tik šifruoti jų dainų potekstes, bet ir pasiklausyti jų mėgstamų atlikėjų kūrybos. Savo pasirodymui Vilniuje jie numatė tikrai neeilinę įžangą.

Leave a Reply